Právo na vaší straně

Úrazy na chodníku – i v létě si můžete zlomit nohu a žádat za to kompenzaci

26.4.2014

AKTUALITY

Když si v zimě v důsledku namrzlého či neodklizeného chodníku zlomíte ruku, nohu nebo si jinak ublížíte, náleží vám nárok na náhradu škody. Vztahují se ale stejná pravidla na letní období? Sníh nepadá, po náledí ani vidu, ani slechu, ale přesto na vás na chodnících číhají různé nástrahy, díky nimž byste si mohli přivodit úraz.


Stejně jako je to s neudržovanou vozovkou a s ní spojenými výtluky, i leckteré chodníky nepatří zrovna k těm bezchybným - ba naopak, mnohé nelahodí ani oku, ani chůzi. Občas šlápnete do nějaké díry a o kousek dál škobrtnete o kořeny stromů, kterým se nelíbil zásah lidské ruky a za každou cenu se snaží prorazit položený beton. Ještě ke všemu jste vlivem vysokých teplot, které jsou charakteristické pro léto, mohli zaznamenat, že se na některých místech chodník lehce zvedá a tvoří hrbolky, na kterých je více než jednoduché zakopnout. Takže není divu, že si i v tomto období můžete způsobit nějaký úraz, ať už se jedná o zlomenou ruku, vyvrtnutý kotník či dokonce něco mnohem horšího. Pak přichází na řadu lékařské ošetření a v horších případech i pracovní neschopnost, která může váš finanční příjem radikálněsnížit.
Pro všechny poškozené máme dobrou zprávu - na tyto úrazy se vztahují stejná pravidla, jako na zranění způsobená důsledkem namrzlého či sněhem zapadaného chodníku! I v létě je povinen vlastník chodníku zajistit, aby byl náležitěschůdný.
Dovolíme si použít konkrétní příklad: procházíte městem; spěcháte, protože musíte doběhnout do banky, než vám ji zavřou před nosem. Vejdete do ulice, jejíž chodník vypadá už z dálky dosti zanedbaně; opravy zde však neprobíhají, ani jste nezaznamenali žádné varování či označení, které by vás mohlo upozornit na špatný stav chodníku. Směle, ale opatrně vykročíte zpomaleni tím, že musíte na každém metru překračovat díry po vytrhaných dlažebních kostkách. V jednu chvíli vám však noha ujede a vy křivě šlápnete do parádní jámy. Ucítíte palčivou bolest v noze, která již neunese tíhu vašeho těla, a vy se sesunete na zem - a zlomený kotník je na světě! Co teď? To je jednoduché - v první řadě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, aby se vám zranění nezhoršila. Nezapomeňte si poznamenat, kdy a kde se vám úraz stal a také si od ošetřujícího doktora vyžádat lékařskou zprávu, která by nárokování mohla zjednodušit. Není také na škodu, pokud inkriminované místo vyfotíte, jakkoliv je jasné, že v takové chvíli nebudete mít na fotografování moc pomyšlení - myslete ale na to,že každý důkaz usnadní možnost dovolat se finanční kompenzace za způsobenou újmu. To poslední pro Vás se spolupracujícími avokáty rádi zajistíme!