Právo na vaší straně

Nárok na prémie: Kdy zaměstnavatel musí prémie vyplatit a kdy je to pouze na jeho uvážení?

14.5.2018

AKTUALITY

Kdy máte na prémie nárok a kdy je naopak přidělení prémií čistě na zaměstnavateli? To a mnohem více se dozvíte v článku, na kterém jsme spolupracovali s Penize.cz. Článek naleznete zde → Kdy zaměstnavatel vyplácí prémie povinně, kdy ne. A musí dát všem stejně?

Nechce se vám číst dlouhý článek? Připravili jsme pro vás níže shrnutí.

Jaký je rozdíl mezi mzdou a prémiemi?

Mzda se skládá ze složky pevné a složek pohyblivých. Pevná složka představuje tu část mzdy, která je na počátku pracovního poměru dohodnuta mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a nejčastěji je vyjádřena přímo v pracovní smlouvě.

Mezi pohyblivé složky mzdy jsou řazeny benefity stanovené nad tuto pevnou složku, např. prémie, příplatky, osobní hodnocení či odměny různého druhu.

Kdy má na prémie zaměstnanec nárok a kdy nikoliv?

V případě prémií je v podstatě na zaměstnavateli, zda nárok na prémie zaměstnanci přizná, či nikoli. Zaměstnavatelé proto mnohdy v pracovní smlouvě uvádějí, že prémie je nenároková, nebo její přiznání podmiňují svým rozhodnutím.

Zaměstnanec by si proto měl vždy dát pozor, zda nejsou jeho prémie závislé pouze na rozhodnutí zaměstnavatele, které může být subjektivní. Například, že nárok na prémie vzniká, pokud zaměstnanec bude pracovat dobře. To, zda zaměstnanec pracuje dobře nebo špatně je již na rozhodnutí zaměstnavatele.

Ideální je dohodnout se na konkrétních cílech, které musí zaměstnanec splnit. Například přivedení určitého počtu klientů či vyrobení určitého počtu výrobků. Pokud zaměstnanec takový cíl splní, měl by mít na prémie nárok.

Má zaměstnanec za zákona nárok na stravenky?

Stravenky jsou nenárokové. Zaměstnanec nemá automaticky nárok na stravenky. Zda zaměstnavatel stravenky vydává je čistě na jeho rozhodnutí.

Může zaměstnavatel prémie strhnout?

Pokud se jedná o nenárokované prémie, je rozhodnutí o jejich přiznání zcela v kompetenci zaměstnavatele, může je tedy zaměstnavatel například při sníženém výdělku společnosti strhnout.

Pokud se však prémie stanou nárokovou složkou, nemůže je v zásadě zaměstnavatel odepřít.

Nedal vám zaměstnavatel prémie, na které jste měli nárok?

Pomůžeme! Právníka zaplatíme za vás! Stačí vyplnit online dotazník a zdarma posoudíme, zda jednal zaměstnavatel neoprávněně. A pokud budete mít zájem, s řešením případu pomůžeme.

Vyplnit dotazník pro nezávazné posouzení