Právo na vaší straně

Šéf porušuje zákoník práce? Stěžujte si

4.12.2015

AKTUALITY

Znáte svá práva, která stanovuje zákoník práce? Kdy můžete u změny směn říci ne a kdy se naopak rozhodnutí zaměstnavatele musíte podřídit? Na jakou délku dovolené máte dle zákoníku práce nárok? Kdy jsou v zaměstnání povinné přestávky nebo kdy Vám šéf musí dát pracovní volno? Je přínosné znát svá práva. Přečtěte si, co nám o nich říká zákoník práce. Stručně níže, rozsáhleji v článku ZDE.

Práce přesčas


Zaměstnavatel Vám může nařídit práci přesčas jen z vážných provozních důvodů. Hodiny práce přesčas navíc nesmějí přesáhnout 8 hodin týdně a 150 hodin za rok.

Nárok na dovolenou


Každý zaměstnanec má nárok na dovolenou. Jestliže máte klasickou 40ti hodinovou pracovní dobu, máte dle zákoníku práce nárok na 4 týdny dovolené. V rámci zaměstnaneckých benefitů někteří zaměstnavatelé nabízejí dokonce 5 až 6 týdnů placeného volna. Minimálně dvacetidenní dovolená je však stanovena zákonem, kterou Vám nikdo nemůže upřít.

Povinné přestávky


Při klasické 8 hodinové směně musíte mít nejpozději po 6 hodinách povinnou pracovní přestávku. Přestávka pro tuto pracovní dobu musí činit minimálně 30 minut. Může být rozdělena do menších, doba jedné přestávky však nesmí být menší než 15 minut.

Porušení zákoníku práce


Jestliže Váš zaměstnavatel porušuje zákoník práce, nenechte si to líbit, máte několik možností, jak postupovat. Než podstoupíte jakékoliv jiné kroky, je vhodné Vašeho šéfa či nadřízeného na porušování zákoníku práce upozornit a pokusit se s ním smírně dohodnou na nápravě. Jestliže se k Vašemu podnětu staví zamítavě, můžete se obrátit na inspektorát práce, který si na společnost posvítí kontrolou. Na nezákonné požadavky přistupovat nemusíte, pokud by Vás kvůli Vaší údajné neposlušnosti společnost vyhodila, máte možnost obrátit se na právníka, Vaše výpověď by měla být neplatná. Neoprávněná výpověď.