Výmol na chodníku město nechalo zabetonovat, následně tvrdilo, že se úraz stal jinde
17.2.2020
Poškozená z Nového Jičína utrpěla zlomeninu bederního obratle, když v zimě kolem osmé hodiny ranní upadla na výmolu na zledovatělém chodníku, který byl pokryt sněhem. Město nejprve situaci řešilo, následně však výmol zabetonovalo a tvrdilo že se úraz stal jinde. Po zásahu právníka byla poškozené nejprve vyplacena pouze část nároku. Paní, která kvůli svému zranění přišla také o celou svou úrodu, se však nevzdala a od pojišťovny nakonec díky právníkovi získala přes 38 000 Kč.
Poškozená si přivodila nepříjemnou zlomeninu bederního obratle, když ráno upadla na neupraveném chodníku. „Na chodníku byla 10 cm vrstva rozbředlého neodklizeného sněhu a pod ní led, který byl na celém povrchu chodníku. Celou situaci viděli 3 svědci,“ popisuje stav chodníku poškozená.
Zraněná byla ošetřena na chirurgickém oddělení nemocnice města Krnov, kam ji převezla rychlá záchranná služba, která byla přivolána svědkem úrazu. Doba léčení trvala skoro 5 měsíců. „Kvůli úrazu a následné stávající bolesti jsem přišla o celou úrodu na vlastní rozsáhlé zahradě, kde každý rok pěstuji nejen veškerou zeleninu ale i spoustu ovoce. Od úrazu trpím nespavostí, bolestmi zad (nemohu se ohnout ani si nic nezvednu ze země) a častými depresemi,“ popisuje poškozená následky pádu.
Poškozená se po částečném uzdravení rozhodla žádat o bolestné. Oslovila proto známého, aby jí s komunikací s městem pomohl. „Kontaktoval městský úřad v Krnově, donesl papíry z městského úřadu a pojišťovny, které jsem vyplnila. S paní z městského úřadu se šli podle mého popisu na místo podívat. Oba dva mi nezávisle na sobě potvrdili, že na chodníku byla díra plná zmrzlé vody. Paní z městského úřadu si to místo vyfotila. Následně mě paní kontaktovala, abych jí místo šla znovu ukázat. Po mém návratu z rehabilitačního ústavu jsem se tedy byla i s paní z městského úřadu na místo úrazu podívat a díra na chodníku byla již zabetonována a spravena, načež mi bylo řečeno, že se mi úraz stal někde jinde,“ vyjádřila se poškozená důchodkyně.
Jelikož komunikace s městem nikam nevedla, rozhodla se poškozená požádat o pomoc jinde. Advokát spolupracující se společnosti Vaše nároky.cz se k případu poškozené vyjádřil následovně: „Dle ustanovení § 27 odst. 3 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, vlastník místní komunikace nebo chodníku odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku, místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice. V tomto případě je jednoznačné, že úraz byl způsoben závadou ve schůdnosti spravovaného chodníku, která byla způsobena jeho neadekvátním ošetřením vzhledem ke zhoršeným povětrnostním podmínkám. Celé události byli navíc přítomní svědci, kteří jsou schopni výše uvedená tvrzení potvrdit.“
Dle výše uvedeného se advokát rozhodl požadovat od pojišťovny, která město zastupovala, vyplacení bolestného podle posudku dle Metodiky Nejvyššího soudu. Tento posudek si nechala vypracovat poškozená. Zranění – zlomenina bederního obratle s kompresí, se dle metodiky řadí pod kód S32051, který je ohodnocen 130 body. „V době, kdy se úraz stal, odpovídal jeden bod částce ve výši 295,04 Kč. Celková cena, kterou jsme v předžalobní výzvě žádali byla tedy ve výši 38 355,2 Kč,“ vysvětluje advokát.
Na výzvu od advokáta pojišťovna, u které bylo město pojištěno, reagovala zasláním necelých 15 000 Kč na účet poškozené. Poškozená důchodkyně však nesouhlasila. I právníkovi se tato částka, vzhledem k bodovému hodnocení (130 b.) zdála příliš nízká. Na pojišťovnu proto zaslal urgenci. Načež pojišťovna doplatila i zbytek peněz. Vše se vyřešilo mimosoudně a paní z Nového Jičína za svá zranění získala původně požadovanou částku, tedy přes 38 300 Kč.
Jak získat odškodnění za úraz na chodníku?
Pomůžou Vaše nároky.cz! Stačí zadat případ na našich webových stránkách a naši spolupracující advokáti jej zdarma posoudí. Získat pomůžeme nejvyšší možnou kompenzaci. S námi navíc nic neriskujete. Přesvědčte se sami!