Právo na vaší straně


Pracovněprávní nároky:Nárok na odstupné po rodičovské

12.5.2016

Nárok na odstupné

Dobrý den, od roku 1998 jsem pracovala u jedné výrobní firmy jako dělnice v elektrotechnice. Moje pracovní náplň bylo hlavně letování drobných součástek. V roce 2005 mi byla uznaná nemoc z povolání -prof. astma+ alergická rýma. Bylo mi vyplaceno odškodné za bolest a ztížené spol.uplatnění. Zaměstnavatel na dílnách zřídil ossávání a moje zdravotní problémy na čas téměř vymyzeli. Zůstala jsem tedy na pracovišti i nadále. V roce 2010 jsem nastoupila na první mateřskou, v roce 2013 v návaznosti hned na druhou. Nyní bych se po RD měla vrátit do zaměstnání. Z důvodu péče o děti jsem žádala o úpravu pracovní doby, pouze na ranní směnu ( smlouvu před RD jsem měla na 3 směny) nebylo mi však vyhověno- údajně z provozních důvodů. Na 3 směny nastoupit nemohu. Nyní mě nutí podepsat dohodu bez udání důvodů. Jinak prý mi napíší absence a propustí mě pro hrubé porušení...Aktuálně jsem na nemocenské... Mám šanci za těchto okolností získat nějaké odstupné nebo rentu? A za jakých podmínek? Děkuji za Vaši odpověď LJ

Vážená paní,

zaměstnanec má nárok na odstupné v případě, že dojde k rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem, a to v případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, přemísťuje či stane-li se zaměstnanec nadbytečným.

Pokud však dojde k rozvázání pracovního poměru dohodou, zaměstnanec ze zákona nárok na odstupné nemá.

Ovšem pokud požádá zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. V konkrétním případě by bylo vhodné trvat na kratší pracovní době a požadovat po zaměstnavateli řádné odůvodnění zamítnutí Vaší žádosti.

Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, můžete se tohoto svého práva domáhat u příslušného soudu.

Určitě tedy nepodepisujte dohodu o ukončení pracovního poměru, avšak současně se dostavujte do práce, aby zaměstnavatel neměl důvod vás propustit z důvodu hrubého porušení pracovních povinností.