Pracovněprávní nároky:Nárok zaměstnance po uznání pracovního úrazu

Pracovní úraz

Dobrý den, jsem po prac. urazu, a byla jsem odeslaná ke dni 13.4.2017 na mimořádnou vstupní prohlídku k závodní lékařce, ta mi napsala, je zdravotně nezpůsobilá, v práci jsem předala papír, od té doby se mi nikdo neozval, můžete mi prosím poradit na co mám nárok, nebo co ted mohu od zaměstnavatele čekat? Psala jsem vedoucí zprávu, ale bez odezvy. Jsem doma ted zadarmo, nebo mám na něco nárok? na neschopence nejsem. Vedoucí mi řekla, že se mi ozve, ale nic... Bojím se, aby mi pak nedali výpověd s tím, že jsem nenastoupila do práce apod.... Děkuji za odpověd. Přeji hezký den. Brabcová

Vážená pí. Brabcová,

V tomto případě máte samozřejmě právo na nemocenské dávky, které Vám začínají běžet od uznání prac. neschopnosti. Nemocenská dávka Vám náleží od 4. dne prac. neschopnosti. Zaměstnavatel je navíc povinen zaplatit náhradu za ztrátu na výdělku ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy nebo platu podle § 192 nebo odměny z dohody podle § 194 a plnou výší nemocenského. Dále pak ve výši rozdílu mezi průměrnou mzdou před vznikem škody a mzdou dosahovanou po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu, pokud lékař uznal, že nejste schopna vykonávat původní práci a musela jste být přeřazena na práci s nižší mzdou. A konečně máte právo na bolestné a ztížení spol. uplatnění (to vypočítává lékař po ukončení léčení. Vše toto můžete nárokovat přes naši společnost, stačí případ zadat na našich webových stránkách.