Pracovněprávní nároky:Neoprávněná výpověď kvůli pracovním výsledkům
10.2.2017
Dobrý den, chtela jsem se zeptat, jsem vyučena v oboru dámská krejčová 3.letý obor a mám maturitu na střední odbotné škole oděvní 4roky, po 27leté praxi - konstruktér, technik, výstupní kontrola jsem byla důvodu ČID a zkrácení pracovní doby na 6hod., přeřazena na dílnu se zařazením - dílenská šicka a žehlířka tj.2.letý učební obor. platová třída 1/2. Moje dosažené vzdělání nemá vliv na zařazení do platové třídy? Jak se mohu bránit, nebo kam napsat stížnost. Jiná pracovnice má prac.dobu 6hod., ale pracuje 8 i více. Do úkolového listu si však píše jen 6 hod. Já mám týdně odpracováno 30hod., ona 40 a více, má proto větší plnění, už mi byl doručen vyzívací dopis, že pokud neuspokojivé prac. výsledky v uvedené přiměřené době neodstraním bude mi dána z tohoto důvodu podle §52písm.f)zák. práce výpovědˇ. Děkuji za odpovědˇ Polanská
Dobrý den,
ve vašem případě je důležitý obsah samotné pracovní smlouvy. Podstatné je také určení mzdy – ať už dohodou v pracovní (nebo kolektivní) smlouvě, nebo jednostranně mzdovým výměrem ze strany zaměstnavatele. Dále hraje významnou roli také to, za jakých podmínek k převedení na jiný druh práce došlo, zda to bylo dohodou, nebo jednostranně ze strany zaměstnavatele. Dále dodávám, že zaměstnavatel má povinnost Vás převést na jinou práci dle zákoníku práce mimo jiné v těchto případech - pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, anebo nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.
Jestliže není možné dosáhnout účelu podle výše zmíněného, může Vás převést i na jiný druh práce, než máte sjednaný v pracovní smlouvě, a to i kdybyste s tím nesouhlasila. Zaměstnavatel má rovněž povinnost přihlížet k tomu, aby pro Vás byla práce vhodná vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i kvalifikaci. Dále Vám musí zaměstnavatel vystavit písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a o době jeho trvání.
Ve Vašem dotazu uvádíte, že jste byla převedena na jiný druh práce z důvodu invalidního důchodu. Zde platí ve většině případů obecné pravidlo, kdy by Vám měl zaměstnavatel doplatit ušlý výdělek po převedení na jinou práci, jestliže k Vašemu poškození zdraví došlo v souvislosti s výkonem povolání a zaměstnavatel za to nese odpovědnost.
Co se týče výpovědi podle § 52 písm. f), součástí písemné výzvy od zaměstnavatele k odstranění zjištěných nedostatků v práci musí být dostatečné určení těchto nedostatků. Jestliže jsou Vaše pracovní výsledky srovnávány s kolegyní, která pracuje více hodin, než hlásí zaměstnavateli, doporučuji Vám konzultovat tento problém s danou kolegyní. Jestliže by k výpovědi nakonec došlo a vy se domníváte, že je neoprávněná, oznamte písemně zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. Následně se můžete svého práva domáhat u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr tímto rozvázáním skončit. Zde bude zaměstnavatel muset prokázat, že jste skutečně neuspokojivých pracovních výsledků dosahovala. Vy byste naopak musela prokázat to, že Vaše výsledky jsou srovnávány s jiným zaměstnancem, který pracuje nad rámec své povinnosti a nedostává od zaměstnavatele za odvedenou práci navíc příslušnou mzdu.
V případě dalších obav s porušování pracovněprávních předpisů u Vašeho zaměstnavatele můžete také podat podnět ke kontrole u inspektorátu práce, který dané okolnosti u Vašeho zaměstnavatele prověří a má také mimo jiné pravomoc k udělení pokut v poměrně vysokých částkách.
S pozdravem
Vaše nároky.cz
Zpět do Pracovněprávní nároky