Pracovněprávní nároky: Nesouhlas s povinným očkováním

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, pracuji na odboru sociálním. V lednu jsme se měli rozhodnout, jestli chceme podstoupit test skriningu a nechat se naočkovat na žloutenku(bez bližšího upřesnění o jaký typ půjde), já jsem podespala nesouhlas se skriningem u žloutenky jsem požadovala bližší upřesnění, protože celoživotní očkování na typ B již mám. Před měsícem jsem měla podstoupit skrining, když jsem argumentovala, že jsem podepsala nesouhlas, o několik hodin později mi bylo sděleno, že se nejedná o skrining, ale o odběr krve před očkováním. U lékaře mi bylo sděleno, že se jedná o skrining. Aby nebyla msta ze strany vedoucí, skrining prot mé vůli jsem podstoupila. Když jsem se zajímala, o jaký druh očkování půjde, nikdo nevěděl. Sestřička v ordinaci mi řekla, že na typ AiB, v práci si veoucí také typovaly. Minulý týden vedoucí sdělila, že se jedná o typ B, který již mám. V nemocnici na oddělení, kde se provádí očkování mi bylo sděleno, že typ B na celý život mám, opakovaným očkováním by došlo ke zbytečnému zatěžování organismu, nemám ho posdstupovat. Vedoucí mé sdělení odmítá, nutí mě očkování podstoupit. Jedná s i o mé kolegyně, které proti své vůli podstoupily skrining. Očkování celoživotní nemají, jedná se jenom o mě. Bojím se msty ze strany veducí, ale proč si "poškozovat" zdraví, když vedoucí není lékař, má sociální vzdělání. Jak se mám bránit. Nemám ráda spory, ale do zdraví mi laik nemůže mluvit. Zvažuji podat výpověď, i když práce, kterou vykonávám je mým koníčkem a jsou se mnou spokojeni. DěkujiVám za odpověď. M..

Dobrý den,

v některých případech má zaměstnanec povinnost nechat se očkovat mimo jiné i právě proti hepatitidě typu B. Tato povinnost je určena vyhláškou č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, kde v § 9 je stanoveno, žezvláštní očkování proti hepatitidě typu B se provede u fyzických osob pracujících na pracovištích uvedených v § 16 odst. 1,pokud jsou činné při vyšetřování a ošetřování fyzických osob, o něž mají pečovat, při manipulaci se specifickým odpadem ze zdravotnických zařízení a u osob činných v nízkoprahových programech pro uživatele drog. Dále se provede u studujících lékařských fakult a zdravotnických škol, u studentů připravovaných na jiných vysokých školách, než jsou lékařské fakulty, pro činnosti ve zdravotnických zařízeních při vyšetřování a ošetřování nemocných, u studujících na středních a vyšších odborných sociálních školách připravovaných pro činnosti v zařízeních sociálních služeb při vyšetřování a ošetřování fyzických osob přijatých do těchto zařízení, u fyzických osob poskytujících terénní nebo ambulantní sociální služby a u nově přijímaných příslušníků vězeňské a justiční stráže a dále uosob zařazených do rekvalifikačních kurzů, zajišťujících péči a ošetřování osob v zařízeních sociálních služeb nebo manipulujících v zařízeních sociálních služeb s nebezpečným odpadem,a ve zdravotnických zařízeních.

Pracoviště uvedené v § 16 odst. 1 této vyhlášky poté jsoupracovištěchirurgických oborů, oddělení hemodialyzační a infekční, lůžková interní oddělení včetně léčeben dlouhodobě nemocných a interní pracoviště provádějící invazivní výkony, oddělení anesteziologicko-resuscitační, jednotky intenzívní péče, laboratoře pracující s lidským biologickým materiálem, zařízení transfuzní služby, pracoviště stomatologická, patologicko-anatomická, soudního lékařství, psychiatrická a pracoviště zdravotnické záchranné služby a dále domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem a azylové domy.

Píšete, že jste pracovnice sociálního oboru, nijak to ale nekonkretizujete. Pokud tedy spadáte pokud některý z výše uvedených případů, je možné že máte povinnost se nechat očkovat.

Pokud však již jste proti hepatitidě typu B očkována, tak nové očkování podstupovat nemusíte a Váš vedoucí Vás k tomuto nemůže nutit. Výpověď podávat nemusíte, toto je porušení ze strany vedoucího.