Pracovněprávní nároky:Pracovní poměr na dobu určitou
27.12.2016
Moje manželka , která je již cca 14let zaměstnána , obdrží pouze Smlouvu na dobu určitou na jeden rok . Nyní po této době je nucena v prosinci absolvovat operací (kolene - utržena čéška), od 1.12. 2016 je tedy v pracovní neschopnosti( věk 67) , případě nepodepsání Smlouvy (po odchodu do důchodu) , by již zaměstnavatel odmítl podepsat Smlouvu na dobu neurčitou . Existuje nějaká ochrana po ukončení Smlouvy na dobu určitou v případném prodloužení délky trvání pracovní neschopnosti manželkou nezaviněné ? Děkuji za odpověď . Miroslav D.
Dobrý den,
prvně bych chtěl zmínit, že postup zaměstnavatele je v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel je oprávněn uzavřít pracovní poměr na dobu určitou pouze třikrát po sobě a pokaždé maximálně na tři roky, pokud uzavře pracovní poměr na kratší dobu, jedná se stále o uzavření pracovního poměru na dobu určitou a má možnost již pouze dvou opakování, každé maximálně v délce tří let.
V případu Vaší manželky takto již zaměstnavatel tuto možnost (dokonce několikrát) přesáhl. Proto se v případě, že Vaše manželka před uplynutím sjednaného pracovního poměru písemně oznámí zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ji dále zaměstnával (například doporučeným dopisem, aby oznámení bylo prokazatelné), bere se pracovní poměr za sjednaný na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky pro přeměnu pracovního poměru na dobu neurčitou mohou zaměstnavatel i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.
Vy tento návrh podávat nemusíte, nicméně pokud jej podá zaměstnavatel, bude muset prokázat, že bylo sjednáno více pracovních poměrů na dobu určitou, než zákon povoluje (pomocí pracovních smluv) a také, že Vaše manželka písemně oznámila zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ji dále zaměstnával (doporučeným dopisem).
Pracovní poměr na dobu určitou v sobě skrývá řadu nevýhod pro zaměstnance. Bohužel pokud je Vaše manželka v pracovní neschopnosti, nemá toto žádný vliv na skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, neboť ta končí uplynutím sjednané doby bez ohledu na pracovní neschopnost.
Zpět do Pracovněprávní nároky