Pracovněprávní nároky:Převod chybějících pracovních hodin
1.3.2017
Dobrý den, pracuji jako pracovník v sociálních službách s nepřetržitým provozem ve 12-ti hod. službách (zaměstnavatel nám platí 11 hod.) Dle měsíčního rozvrhu služeb jsem měla v prosinci odpracovat 29.12. a 30.12. dvě dvanáctihodinové služby po sobě. 29.12. jsem odpracovala 4 hod. a musela jít k lékaři, který mi vystavil neschopenku. Zajímá mě, když jsou první 3 dny nemoci neplacené, co s těmi odpracovanými hodinami 1. den neschopnosti a dále mi vedoucí pracovník sdělil, že podle dlouhodobého plánu, který jako zaměstnanec nemám k dispozici mi na 29.12. vyšla jen 6-ti hod. směna, čímž mi z nevysvětlitelných důvodů vznikly chybějící hodiny, které mi převádí do ledna 2017. Může si tak zaměstnavatel s mými odpracovanými hodinami nakládat ve svůj prospěch, neboť on se řídí dle dlouhodobého plánu, který nám odmítá poskytnout. A když mám neschopenku, může mi dle toho tedy pokrátit den neschopnosti z 12-ti hod. služby na službu 6-ti hod. a vykázat tak chybějící hodiny? Děkuji za odpověď
V pracovní neschopnosti jste ode dne, kdy lékař zjistí a uzná, že z důvodu špatného zdravotního stavu nemůžete svou práci vykonávat. Bohužel, ačkoliv jste odpracovala 4 hodiny směny, ZP v § 192/1 počítá pouze se dny, popř. již celou odpracovanou směnou: „Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná období 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti pro účely poskytování náhrady mzdy nebo platu následujícím kalendářním dnem.“
Co se týče délky směny, musí zaměstnavatel podle §84 ZP vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Z tohoto ustanovení jasně vyplývá, že máte nárok seznámit se se svým pracovním rozvrhem a dle tohoto se odvíjí i počet odpracovaných hodin (tzn. že zaměstnavatel nemůže v den směny bezdůvodně směnu zkrátit a zkrácené hodiny po Vás požadovat). V případě, že zaměstnavatel odmítá s rozvrhem seznámit pracovníky a nutí vás bezdůvodně k nadpracování 6h, bylo by dobré obrátit se se stížností na oblastní inspektorát práce.
S pozdravem
Vaše nároky.cz
Zpět do Pracovněprávní nároky