Pracovněprávní nároky:Snížení osobního ohodnocení
3.3.2017
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Má přítelkyně je lékařka v nemocnici. Jedná se o akciovou společnost vlastněnou krajem a městem. Po dlouho slibovaném zvyšování mezd lékařů se dočkala a podepsala nový platový výměr. Bohužel 14 dní po podpisu její primářka ji zavolala, aby nebrala celou situaci špatně, že je s její prací spokojená, ale že potřebuje peníze na osobní ohodnocení její nové kolegyně a z tohoto důvodu ji musí osobní ohodnocení snížit. Shodou náhod snížení osobního ohodnocení bylo o cca totožnou částku (o 100 Kč méně) přidaného platu. Jelikož se mi celá záležitost zdá podivná, chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda na toto má zaměstnavatel nárok. Pokud si přítelkyně vykonává práci řádně a svědomitě, může její nadřízená snížit její osobní ohodnocení ? Má na to právo? Lze se nějak proti tomu bránit? Přítelkyně zatím platový výměr nepodepsala, po tom ji přišla sms aby si vše rozmyslela nebo to bude muset řešit lékařský ředitel. Nechce dělat problémy, ale na mě to budí dojem nátlaku a proto bych se rád zeptal na názor odborníka - právníka. Děkuji za Váš čas a ochotu
Osobní příplatek (nebo také ohodnocení) představuje tzv. nenárokovou složku platu, kterou je třeba odlišovat od „nárokových“ složek platu. Zatímco tzv. nároková složka platu představuje platový nárok, který je zaměstnavatel povinen v určené výši uspokojit, jestliže se u zaměstnance splní stanovené předpoklady a podmínky, poskytuje tzv. nenároková složka platu zaměstnanci nárok na stanovené plnění, jen jestliže – bez ohledu na splnění předpokladů a podmínek stanovených pro její poskytování nebo pro její výši – zaměstnavatel o jejím přiznání zaměstnanci a o její výši také rozhodne.
Ke snížení nebo odnětí přiznaného osobního příplatku může zaměstnavatel přistoupit jen tehdy, došlo-li v okolnostech (předpokladech a podmínkách) uvedených v ust. § 131 odst. 1 a odst. 2 zákoníku práce, za nichž byl osobní příplatek zaměstnanci přiznán, k takové změně, která odůvodňuje jeho další poskytování v menším rozsahu nebo která vyžaduje jeho odnětí.
V praxi bohužel neexistuje možnost, jak dokázat, že přítelkyně odváděla neustále stejnou práci, proto je v pravomoci zaměstnavatele snížit její osobní ohodnocení.
S pozdravem
Vaše nároky.cz
Zpět do Pracovněprávní nároky