Pracovněprávní nároky:Vyplácení diet při cestách po ČR

Cestovné a stravné

Dobrý den. Touto cestou bych se Vás prosím chtěl zeptat. Od roku 2013 pracuji u stavební společnosti, která má sídlo v Praze. Od začátku roku 2014 až doposud jezdím na stavby mimo sídlo firmy, kde přespávám od pondělka do pátka. Když jsem se zeptal na vyplácení diet, tak mě bylo řečeno, že na ně nemám nárok. Z jednoho prostého důvodu. Ve smlouvě stojí. Místem výkonu práce je celá Česká republika. Od začátku Nového roku měním zaměstnání, tak se touto cestou a s prosbou chci zeptat, zda jsem měl nebo neměl nárok na vyplácení diet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, platí, že pravidelným pracovištěm je místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají cesty zaměstnance za účelem výkonu práce. Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec.

Záleží tedy, jestli máte ve smlouvě uvedeno místo pravidelného pracoviště. Pokud ne, jako místo pravidelného pracoviště je určena obec, ze které nejčastěji vyjíždíte do práce. To by mohlo být například sídlo firmy, tedy Praha. Nárok na vyplácení diet by tedy skutečně mohl vzniknout.

Dále: Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné době, je zaměstnanec povinen do 10 pracovních dnů po dni ukončení pracovní cesty nebo jiné skutečnosti zakládající právo na cestovní náhradu předložit zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad a vrátit nevyúčtovanou zálohu. Částka, kterou má zaměstnanec zaměstnavateli vrátit v české měně, se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru.

Nicméně nárok na cestovní náhrady vychází ze zákona. Jedna šance je podat podnět k inspekci práce s tím, že Vám zaměstnavatel nevyplácí cestovní náhrady. Inspekce provede šetření a může zaměstnavateli nařídit doplacení cestovních náhrad. To lze však do doby, dokud budete stále zaměstnancem.

Dále je možné nárok vymáhat žalobou. S tím Vám může pomoci společnost Vašenároky.cz, když zadáte případ na našich webových stránkách.