Pracovněprávní nároky:Žádost o bolestné za pracovní úraz

Pracovní úraz

Dobrý den, dne 18.3.2017 se mi během práce v zahraničí (montáže regálových konstrukcí v Amsterdamu) stal pracovní úraz při kterém jsem si při pádu z konstrukce pořezal prst a to natolik, že již v Amsterdamu mi byla provedena operace na plastické chirurgii kdy mi byla provedena rekonstrukce šlachy prstu. Od té doby jsem v pracovní neschopnosti. Bohužel prst se v současnosti jeví tak, že nebyla obnovena plně jeho hybnost. Příští týden mě čeká konzultace na plastické chirurgii kde se uvidí co dále. Nicméně předběžně mi bylo sděleno že patrně bude nutná další operace která bude možná nejdříve za půl roku. Během moji pracovní neschopnosti jsem se léčil i s bolestí zad a ramene které byly rovněž poraněny při pádu. Chtěl bych se zeptat. Z důvodu lepší pracovní nabídky potřebuji dát u současného zaměstnavatele výpověď (zaměstnán jsem u něj od 5.2.2017, jelikož se zkušební doba prodlužuje o dobu na neschopence, tak předpokládám že výpověď mohu dát okamžitou). Jak je to nyní s požádáním o bolestné? Mohu o něj požádat jakmile bude moje pracovní neschopnost ukončena i přesto, že za cca půl roku po další operaci se ještě uvidí jak na tom bude hybnost mého prstu a zda budu mít trvalé následky? Děkuji Vám předem za odpověď Petr Fuks

Dobrý den,

jestliže se Váš pracovní vztah řídí českým právním řádem, platí následující: zkušební doba se prodlužuje o dobu, kterou jste u zaměstnavatele ve zkušební době nemohl odpracovat. Jestliže tedy stále zkušební doba trvá, můžete zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu.

Co se týče bolestného, můžete o něj požádat kdykoliv po utrpění pracovního úrazu, jestliže je bolest již ustálena – k určení výše této částky Vám pomůže lékařský posudek. Je třeba ale upozornit na 3 letou promlčecí lhůtu, která od ustálení bolesti začíná běžet. Odškodnění ztížení společenského uplatnění je nejvhodnější vyžadovat po 1 roku od úrazu, kdy dojde k ustálení zdravotního stavu a je zřejmé, že jde o trvalé poškození zdraví a dalším léčením nedojde ke zlepšení nebo stabilizaci zdravotního stavu. Jestliže Vás tedy čeká ještě operace, bude vhodné vyčkat až na ustálení zdravotního stavu po této operaci.