Právo na vaší straně

5 otázek, na které by každý zaměstnanec měl znát odpověď

30.10.2019

RADY A TIPY

V praxi se často setkáváme s tím, že zaměstnanci přicházejí o své peníze, protože neví, že na ně mají nárok. Mnoho zaměstnanců bohužel nezná všechna svá práva, a proto se mnohdy nechají připravit o odškodnění či mzdu.

Níže jsme proto pro vás připravili 5 základních otázek, na které by měl znát odpověď každý zaměstnanec.

PRACOVNÍ ÚRAZ

Způsobil jsem si úraz na pracovišti. Mám nárok na odškodnění?

Jestliže ke zranění došlo při výkonu práce nebo při pracovních úkolech v přímé souvislosti s výkonem práce, jedná se o pracovní úraz a Vy máte nárok na odškodné od zaměstnavatele. V takovém případě máte nárok na bolestné, odškodnění za trvalé následky, náhradu mzdy, proplacení nákladů vynaložených na léčení a na náhradu věcné škody.

Více v článku: Co je pracovní úraz aneb vše o pracovním úrazu!

DLUŽNÁ MZDA

Zaměstnavatel mi již několik měsíců nevyplatil mzdu. Jak se mohu bránit?

Jednejte rychle, finanční situace zaměstnavatele se může zhoršit. Zašlete zaměstnavateli doporučený dopis s výzvou o úhradě dlužné částky. Pokud neobdržíte žádnou reakci nebo se bude zaměstnavatel i nadále vymlouvat, bude potřeba obrátit se na právníka.

Více v článku: Co dělat, když zaměstnavatel neplatí?

ODSTUPNÉ

Kdy mám nárok na odstupné od zaměstnavatele?

Na odstupné máte nárok v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele, jestliže se ruší společnost nebo její pobočka, ve které pracujete, dojde-li k přemístění společnosti nebo pobočky, případně pokud dostanete výpověď pro nadbytečnost.

Odstupné vám náleží také u dohody o ukončení pracovního poměru, pokud jsou v ní uvedeny výše zmíněné důvody.

Pří výpovědi kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání máte nárok dokonce na odstupné ve výši dvanáctinásobku vašeho průměrného výdělku.

Chcete vědět, zda máte na odstupné nárok? Posoudíme zdarma.

NEOPRÁVNĚNÁ VÝPOVĚĎ

Dostal jsem výpověď od zaměstnavatele, který vzápětí na mé místo přijal někoho jiného. Je jeho jednání správné?

Jednání zaměstnavatele je protizákonné. Výpověď můžete dostat pouze ze zákonem stanovených důvodů. Po zaměstnavateli můžete požadovat odškodnění!

POZOR: Žalobu na zaměstnavatele pro neoprávněné ukončení pracovního poměru však musíte podat do dvou měsíců ode dne skončení pracovního poměru.

Chcete vědět, zda byla výpověď neoprávněná? Posoudíme zdarma!

NEMOC Z POVOLÁNÍ

Mám podezření na nemoc z povolání. Jak mám postupovat?

Při podezření na nemoc z povolání navštivte svého praktického lékaře, případně se sami objednejte do střediska nemocí z povolání. Zde vám vydají posudek, který nemoc z povolání buď potvrdí, nebo vyvrátí. (Nevíte jak na to? Nechte to na nás!)

Pokud je nemoc z povolání uznaná, přihlaste se u svého zaměstnavatele o odškodnění.

Více v článku: Vše ohledně nemoci z povolání

Spor se zaměstnavatelem? Pomůžeme!

Ať už vám zaměstnavatel dluží mzdu nebo odmítá zaplatit odškodnění za pracovní úraz, pomůžeme vám peníze získat. Právníka zaplatíme za vás, takže se nemusíte bát žádných nákladů. ► CENÍK

Jednoduše stačí vyplnit dotazník na našich webových stránkách a přiložit příslušné dokumenty. Spolupracující advokát následně zdarma a nezávazně posoudí, zda jsme vám schopni s případem pomoci.

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ ZDARMA