Právo na vaší straně

Co dělat, když budete muset v zahraničí platit za lékařskou péči

26.2.2016

RADY A TIPY

I s Evropským průkazem zdravotního pojištění nemusíte mít v zahraničí jistotu, že vám tamní zdravotnická zařízení poskytnou bezplatnou lékařskou péči.


V loňském roce muselo za lékařské ošetření v zahraničí platit bezmála tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nejčastěji tomu tak bylo v Německu, na Slovensku, v Chorvatsku či v Itálii. Ze strany lékařů jde však o porušení předpisů, jelikož právě s kartičkou VZP, která zároveň funguje jako zmiňovaný Evropský průkaz zdravotního pojištění, by turisté měli v zahraničí mít zajištěnou stejnou bezplatnou péči jako místní.
V případě, že budete muset v zahraničí za ošetření zaplatit, nejdůležitější je, abyste si pečlivě uchovali potvrzení o platbě a lékařskou zprávu. VZP totiž tato ošetření proplácí - stačí se zmíněnými doklady zajít na kteroukoliv z jejích poboček. Zároveň však musíte uvést, zda chcete být refundováni na základě českých pravidel či těch zahraničních. Jaký je v tom rozdíl? Náhrada na základě českých předpisů je sice podstatně rychlejší a částka vám tak bude vyplacena do 30 dnů od podání žádosti, ale také bude podstatně nižší. V případě náhrady podle zahraničních předpisů to funguje tak, že se VZP obrací na stát, v němž byl její klient ošetřen, a zjišťuje, jak by tamní pojišťovna vyplácela svého pojištěnce. Proces je sice zdlouhavější, ale částka obvykle o dost vyšší.
Nejlepší řešení ze všeho je však před cestou myslet na cestovní připojištění. Pokud se totiž připojistíte, můžete mít opravdovou jistotu, že po vás v zahraničí nebude nikdo chtít hotovost za případné lékařské ošetření. Budete mít neustále po ruce kontakt na asistenční službu, která vám nejen poradí, ale kdybyste měli problémy s jazykovou bariérou, vše za vás přes telefon vyřídí. Zároveň nebudete muset řešit, zda jste byli ošetřeni v soukromém či státním zdravotnickém zařízení.