Právo na vaší straně

Co je pracovní úraz? Aneb vše o pracovním úrazu

30.8.2019

RADY A TIPY

Každým rokem je úřadům nahlášeno 45 – 50 tisíc pracovních úrazů, z toho přes sto bývá smrtelných. Průměrná délka pracovní neschopnosti je 8 týdnů a nejvíce úrazů se stane v podzimních měsících, přičemž častěji se pracovníci zraní na začátku pracovního týdne v dopoledních hodinách. Za nejrizikovější se považuje práce v průmyslu a výrobě. Ať už se jedná o pracovní úraz na stavbě nebo o zranění v kanceláři, vždy by měl být někdo zodpovědný. Jestliže odpovědnost padá na zaměstnavatele, je povinen zaměstnanci uhradit veškerou vzniklou škodu.

Co je pracovní úraz?

Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt, které byly způsobeny zaměstnanci nezávisle na jeho vůli, krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivu. Úraz je pracovním úrazem tehdy, jestliže se stal při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Zákoníkem práce je pak stanovena odpovědnost zaměstnavatele za újmu, která pracovním úrazem vznikla.

Je pracovní úraz

  • Stolař si při výrobě nábytku řízne do paže.
  • Sekretářka v kanceláři zakopne o koberec a zlomí si ruku.

Není pracovní úraz

  • Zaměstnanec jde na oběd do restaurace mimo pracoviště a na chodníku si zlomí nohu.

Kdo je odpovědný za pracovní úraz?

Za většinu pracovních úrazů je odpovědný zaměstnavatel. Své povinnosti k náhradě škody se může zprostit pouze ve stanovených případech.

  • Když zaměstnanec porušil zákazy nebo pokyny, které měly vést k zajištění bezpečnosti, i když byl s nimi předem důkladně seznámen a jejichž dodržování bylo zaměstnavatelem kontrolováno.
  • Když byl pracovní úraz způsoben kvůli opilosti zaměstnance, případně požitím jiných drog.

Zaměstnavatel musí pochybení na straně zaměstnance prokázat, pokud tak neučiní, odpovědným je stále on.

Odmítá vám zaměstnavatel zaplatit odškodnění za pracovní úraz? Pomůžeme vám.

Odškodnění za pracovní úraz

V případě pracovního úrazu má zraněný zaměstnanec právo na odpovídající odškodnění. Dle závažnosti a typu úrazu má nárok na:

  • Bolestné,
  • náhradu za ztížení společenského uplatnění,
  • náhradu ztráty na výdělku,
  • náhradu účelně vynaložených nákladů,
  • a věcnou škodu.

Bolestné

Každý pracovní úraz má tabulkově přiřazený počet bodů, tzv. bodové hodnocení úrazu. Jeden bod je v současnosti zákonem stanoven na 250 Kč. Jestliže je tedy zranění ohodnoceno například na 10 bodů, má zraněný nárok na 2500 Kč jako bolestné.

Náhrada za ztížení společenského uplatnění

Náhrada za ztížení společenského uplatnění se vyplácí v případě trvalých následků, kdy poškozený kvůli úrazu nemůže již některé aktivity vykonávat stejně jako dříve. Výši odškodnění stanovují odborníci, kteří přihlížejí k životním, pracovním, vzdělávacím a sociálním potřebám konkrétního zraněného.

Náhrada ztráty na výdělku

Nárok na náhradu ztráty na výdělku má zraněný zaměstnanec po celou dobu pracovní neschopnosti, kdy kvůli pracovnímu úrazu nemůže do práce zpět nastoupit. Nárok na dorovnání ztráty na výdělku může mít poškozený i po návratu do zaměstnaní, a to ve chvíli, kdy kvůli následkům pracovního úrazu musel být přeřazen na jinou hůře placenou pozici. V takovém případě musí zaměstnavatel rozdíl mezi minulým a stávají příjmem zaměstnanci dorovnat.

Náhrada účelně vynaložených nákladů

Jedná se o náhradu nákladů spojených s léčením. Například o poplatky za léky, jízdy do nemocničních zařízení či speciální zdravotní pomůcky.

Věcná škoda

Skutečná věcná škoda, která při pracovním úrazu vznikla. Může se jednat o rozbité hodinky, roztrhané oblečení či zničený telefon.

Jak postupovat při pracovním úrazu?

1. Zdokumentovat veškeré okolnosti vzniku úrazu, ideálně fotografiemi či zajištěním svědků (jako svědci mohou posloužit i pracovníci záchranné služby, kteří zraněnému na místě pomáhali).

2. Trvat na zaprotokolování úrazu, tzn. pohlídat si, aby byl sepsán záznam o pracovním úrazu podepsaný zaměstnavatelem.

3. Zajistit posudek ošetřujícího lékaře s bodovým hodnocením úrazu.

4. S doložením všech dokumentů (bodové hodnocení, účtenky, lékařské zprávy apod.) požádat zaměstnavatele o vyplacení odškodnění (zaměstnavatel je ze zákona povinen být pro případ úrazu svého zaměstnance pojištěn).

5. Jestliže zaměstnavatel nárok zaměstnance neuznává je potřeba obrátit se na právníka, případně na soud.

Stal se vám pracovní úraz?

Stal se vám pracovní úraz a zaměstnavatel nechce platit?

Spolupracující advokát zdarma posoudí, zdá máte nárok na finanční kompenzaci. Právníka zaplatíme za vás!

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ ZDARMA