Právo na vaší straně

Co si vzít na palubu do příručního zavazadla a co nechat odbavit?

19.8.2019

RADY A TIPY

Každá letecká společnost má své vlastní pravidla pro předměty, které si můžete vzít na palubu, a které naopak přibalit k ponožkám do kufru na odbavení. Pokud nebudete tyto pravidla respektovat, tak se může stát, že vás letištní kontrola požádá o odstranění daného předmětu ze zavazadla. Tudíž vřele doporučujeme si napřed zjistit, s jakou společností cestujete, a zkusit si najít konkrétní informace.

Příruční zavazadla

Obecně platí, že veškeré ostré předměty do příručního zavazadla nepatří. Pokud lpíte na vlastních příborech, tak musíte počítat s tím, že se najíte pouze lžící. Veškeré nože jsou na palubě zakázány, pokud se nejedná o příbor poskytnutý personálem. To stejné platí i o nůžkách, jejíchž ostří překročí 6 cm, pletacích jehlicích, jehlách, skalpelech či injekčních stříkačkách. Na palubě též nejsou povoleny sekerky či sekáčky a vývrtky. Holení břitvou si nechte taky až po příletu.

Co se týče kosmetiky v příručních zavazadlech, kapaliny jako takové jsou povoleny do 100 ml, pokud se nejedná o nezbytné léky, ty jsou povoleny ve větším množství, ale měly by se nahlásit u letištní kontroly. Do batůžku na palubu si můžete v pořádku sbalit krémy, laky na nehty, odlakovač, deodorant gelové i v aerosolu, parfémy, zubní pastu, tekuté mýdlo, olejíčky, make-up, odličovač, roztok na kontaktní čočky, gely a spreje na vlasy. S sebou si můžete k té pastě přibalit i kartáček na zuby, pilník na nehty, jednorázové holící strojky, který má ostří zakryté plastovou krytkou, fén a kulmu.

Jaké dobroty můžeme mlsat na palubě?

Celkově platí, že s jídlem není velký problém, problém nastává u pití, zase platí, že všechno zakoupené mimo bezcelní zónu nad 100 ml musí z příručního batůžku pryč, pokud je nápoj zakoupený v bezcelní zóně, problém nevzniká.

V EU s převážením jídla do jiných států problém není, ale pokud razíte za velkou louži, měli byste si zjistit, zda převážet čerstvé a nepřetvořené potraviny není problém. Do USA se nemůže vozit většina našeho ovoce, zeleniny, semen nebo výrobků živočišného původu, to stejné platí o Austrálii. Tyto specifické informace o jednotlivých zemích vždy naleznete na jejich oficiálních stránkách.

Na táborový ohníček zapomeňte úplně

Zatím jsme měli omezení jen co se týče batůžků na palubě, teď se ale dostáváme do sekce – věci, co nepatří ani do odbaveného zavazadla.

Bohužel budete na dovolené muset oželet propan-butanové lahve, plynové lampy, podpalovač z dřevěného uhlí, veškeré výbušniny včetně ohňostroje, granátů nebo třeba dynamitu. Letištní personál se moc vstřícně nedívá ani na chemické a toxické látky, jako třeba paralyzující aerosoly, hasící přístroje, stlačené plyny nebo jedy. Naopak například u zapalovačů a zápalek je potřeba je mít v malém množství – 1ks/osoba, a to vždy u sebe, a ne v odbaveném zavazadle.

Jak je to tedy s těmi explodujícími bateriemi?

Co se týká baterií, akumulátorů, powerbank a celkově elektronických zařízení s bateriemi uvnitř platí pravidlo, že vždy je potřeba je mít přibalené v palubním zavazadle. Pak si každá společnost individuálně určuje, jakou kapacitu povolují. Většina společností však má povolenou kapacitu do 100 Wh, pokud chcete cestovat s baterií nad tuto hodnotu, musíte mít povolení předem od dané letecké společnosti.