Právo na vaší straně

Do práce na státní svátek? Na co máte nárok?

7.5.2019

RADY A TIPY

V České republice je 13 státních svátků. Tyto dny (tzv. dny pracovního klidu) stále v mnoha zaměstnancích, ale i zaměstnavatelích vyvolávají otázky ohledně práv a povinností, které plynou z práce právě v tyto dny. Na co tedy máte nárok?

Ve které dny jsou v Česku státní svátky?

  •  1. ledna, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. května, 8. května, 5. a 6. července, 28. září, 28. října, 17. listopadu, 24. 25. a 26. prosince.

Jak je to s volnem přes státní svátek?

Státní svátek by měl pro valnou většinu z nás znamenat automaticky den volna. I zde však platí nějaké výjimky. Například jestliže jste zaměstnán/zaměstnána ve firmě s nepřetržitým provozem, v oblasti dopravy nebo ve zdravotnictví, dále pak ale také například v oblasti kultury, sportu nebo jako prodavač či prodavačka.

Otevírací doba obchodů, které jsou svou rozlohou větší než 200 m2, je omezena v některé dny pracovního klidu zákonem. V tyto dny tedy zůstávají obchody buďto zavřeny úplně nebo je jejich provoz omezen.

  • Zůstává zavřeno: 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.
  • Omezení provozu: 24. prosince smí být otevřeno pouze dopoledne.

Jak to je s příplatkem za státní svátek?

Za práci ve svátek náleží zaměstnanci příplatek, který se rovná minimálně sto procentům průměrného denního platu/mzdy. Pokud tedy máte na hodinu 150 Kč, při práci ve dnech pracovního klidu máte nárok na minimálně 300 Kč.

Můžu si jako zaměstnanec vybrat, zda dostanu volno nebo peníze?

Za práci ve státní svátek máte dle zákoníku práce nárok v první řadě na náhradní volno, až v druhé řadě na příplatek. Náhradní volno je tedy nadřazené příplatku a zaměstnavatel vám musí nejprve nabídnout tuto možnost (1 den práce ve svátek = 1 den náhradního volna). Přičemž náhradní volno musí zaměstnavatel poskytnout do tří měsíců od odpracovaného svátečního dne – nebo v jinak dohodnuté době. Za toto náhradní volno přísluší zaměstnanci průměrný denní plat/mzda. Až druhou možností je přípatek. Na konkrétních možnostech je však nezbytná dohoda obou stran, jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele.

Náhrada ušlé mzdy

Pokud do práce ve státní svátek nemusíte, přičemž státní svátek připadne na běžný pracovní den, tedy den, kdy byste do práce normálně šli, náleží vám jako zaměstnanci náhrada mzdy ve výši sto procent průměrného denního platu/mzdy.

POZOR! Tyto dny si nejste povinni nadpracovat!

Když mám směnu přes půlnoc?

Jestliže pracujete v nepřetržitém provozu a máte směnu přes půlnoc, měli byste vědět, že státní svátek nezačíná půlnocí (kalendářně), ale až ve chvíli, kdy do práce nastoupí první směna. Státní svátek tak může začít například v 7 hodin ráno, přičemž bude trvat následujících 24 hodin.

Řešíte finanční spor se zaměstnavatelem?

Pomůžeme vám peníze získat. U nás za právníka neplatíte, protože spolupracujícího právníka zaplatíme za vás.

Zadejte si u nás případ online k posouzení zdarma.

zadat případ online