Právo na vaší straně

Platební zvyklosti v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích

26.2.2016

RADY A TIPY

Než vyrazíte do zahraničí na dovolenou, nezapomeňte, že se platební zvyklosti v jiných zemích mohou lišit od těch u nás. Kde nebudete muset vytáhnout hotovost a kde je naopak lepší dávat si pozor na placení kartou? To vše se dozvíte na několika následujících řádcích…


Všeobecně platí, že placení kartou v zahraničí vyjde podstatně levněji, než kdybyste si měnili hotovost. Transakce kartou jsou totiž přepočítávány devizovým kurzem a nikoliv tím valutovým, jako ve směnárnách. Devizový kurz je znatelně výhodnější. V některých zemích je však zapotřebí dávat si pořádný pozor, kde tou kartou platíte, a také myslet na to, že ne všude se jí dá platit - proto je dobré mít po ruce nějakou tu hotovost.

CHORVATSKO:
1 kuna = cca 3,50 Kč
Kuny v České republice pořídíte v mnoha směnárnách, ale i bankách. Z bank je mají například Komerční banka, ČSOB či Česká spořitelna. Kdybyste se rozhodli měnit si peníze až po příjezdu do země, je to samozřejmě také možné - jak ve směnárnách, tak bankách, turistických kancelářích, hotelech či kempech. Platit můžete také eury, ale kurz bývá dost nevýhodný a prodejce stejně vrací v kunách. Nejvýhodnější je platit kartou, pokud to obchod dovoluje.
BULHARSKO:
1 lev = cca 13 Kč
České směnárny leva moc nenabízí. Nejjednodušší řešení je vyměnit peníze až po příjezdu do země a to tak, že si tam dovezete eura. Další variantou je výběr z bankomatu přímo v Bulharsku. Placení kartou zde není problém ani v restauracích, ani v obchodech. Silně to však nedoporučujeme, jelikož právě Bulharsko je jedna ze zemí, kde by vaše karta mohla být zneužita organizovanými gangy. Stejně jako v případě Chorvatska, i zde je podstatně výhodnější platit levy než eury.
ŘECKO:
1 euro = cca 26 Kč
V Řecku počítejte s tím, že když si zajdete na jídlo do restaurace, naúčtují vám poplatek za stolování, který mnohdy vychází až na jedno euro na osobu. Tento poplatek zaplatit musíte, odmítnout jej nelze. Zároveň je tam zvykem dávat 10 % spropitné.
ITÁLIE:
1 euro = cca 26 Kč
Stejně jak v případě Řecka, i Italové si účtují poplatek za stolování, který bude na účtence popsaný jako "coperto" či "servizioů - i zde počítejte s částkou ve výši až jednoho eura. Pokud jste z těch, kteří v zahraničí platí raději kartou než hotovostí, měli byste vědět, že italští obchodníci upřednostňují buď karty Maestro, nebo rovnou síť vlastních elektronických karet. Když budete nakupovat, pečlivě si uchovejte účtenku - pokud by vám ji automaticky nevystavili, požádejte je o to. Mohla by vás totiž kontrolovat finanční policie, která se stará o to, aby cizinci nekupovali zboží načerno. Půjdete-li po památkách, je v Itálii zvykem dávat alespoň 50 centů průvodcům, kteří normálně nejsou placeni.
TURECKO:
1 turecká lira = cca 10 Kč
Nejvýhodnější způsob, jak se dostat k tureckým lirám, je vybrat si přímo na místě v bankomatu a to i v případě, že za výběr v zahraničí zaplatíte nějaký ten poplatek. V jiných případech byste totiž museli měnit z českých korun na dolary či eura a ty následně vyměnit za turecké liry. Eury i dolary zde platit lze, ale ceny bývají vyšší - v restauračních zařízeních pak až dvojnásobně. V menších obchůdcích nepočítejte s možností zaplatit kartou. Platební terminály zde sice přibývají, ale pouze ve větších obchodech a také ne úplně všude.
ŠPANĚLSKO:
1 euro = cca 26 Kč
Pokud budete mít v některém z malých španělských obchodů či podniků menší útratu, raději dbejte na to, abyste velké bankovky ve výši 100 nebo 200 eur měli rozměněné - nemuseli by vám je totiž vzít. Plánujete-li vybírat z bankomatu, měli byste vědět, že některé sítě bankomatů si účtují vlastní poplatek, na který však budete upozorněni předem, takže budete mít šanci zkusit i bankomaty jiné, kdyby se vám tato zvláštnost moc nepozdávala.
EGYPT:
1 egyptská libra = cca 3 Kč
Do Egypta jeďte zásadně s dolary či eury, jelikož české koruny zde nesměníte. Co se týče cen, v letoviscích můžete smlouvat, ceny totiž nejsou pevné. Kdybyste však jeli do vnitrozemí, už je to jinak - ceny sice bývají podstatně nižší, ale také pevné. Stejně tak, jako bývaly kdysi u nás halíře, mají Egypťané takzvané piastry. Na rozdíl od našich halířů jsou ale piastry v papírových bankovkách - zde byste si měli dávat pozor, abyste si nespletli 50librovou bankovku, která je červená a má hodnotu přibližně 150 Kč, s 50piastrovou, která má barvu zelenou a hodnotu cca 1,50 Kč.
RAKOUSKO:
1 euro = cca 26 Kč
Podobně jako v případě Itálie, i Rakušáci upřednostňují svou síť elektronických karet - při placení kartami Visa Electron a Maestro byste dokonce mohli mít problémy, jelikož je obchodníci často nepřijímají. Naopak v bankomatech směle vybírejte, jelikož ty bez problému berou karty Visa i MasterCard. Půjdete-li se najíst do restaurace, počítejte s 5-10% spropitným.
USA:
1 US dolar = cca 20 Kč
Některé obchody a restaurace přijímají pouze karty Visa. Kdykoliv budete obchodníkem či bankomatem tázáni, vyberte možnost "credit card" i přesto, že vlastníte kartu debetní. Dále nikdy nepotvrzujte, že chcete zúčtovat v CZK - takový kurz by se vám totiž nemusel vyplatit, jelikož v převážné většině případů je velice nevýhodný.

…a pár chladnějších destinací na konec…
ŠVÉDSKO / ISLAND:
1 švédská koruna = cca 3 Kč
100 islandských korun = cca 16 Kč
Ve Švédsku nebudete muset hotovost ani vytahovat. Kartou se tam dá zaplatit snad všude. Kdybyste se přeci jen chtěli pojistit nějakou hotovostí, naleznete zde spoustu bankomatů, z nichž si budete moct komfortně vybrat, kolik budete potřebovat. Stejně tak je to na Islandu - zde můžete kartou zaplatit nejen ve všech možných obchodech, barech či restauracích, ale také například u řidiče autobusu či přímo v kempu na recepci.