Ukončení pracovního poměru dohodou a odstupné
18.9.2019
Nejčastějším způsobem skončení pracovního poměru je rozvázání pracovního poměru dohodou. Na rozdíl od výpovědi, která je jednostranným aktem, je dohoda o ukončení pracovního poměru dobrovolným a souhlasným rozhodnutím obou stran. Při ukončení pracovního poměru dohodou zaměstnanci často vzniká nárok na odstupné. Rozhodujícím faktorem je zejména uvedený důvod v dohodě. Důvod musí být vždy v souladu se zákonem.
Kdy vzniká nárok na odstupné při ukončení pracovního poměru dohodou?
Povinnost zaměstnavatele vyplatit odstupné při rozvázání pracovního poměru dohodou závisí na tom, z jakého důvodu je dohoda uzavřena. Je tedy rozhodující, zda chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr dohodou bez uvedení důvodu, nebo například z důvodu nadbytečnosti, tedy organizační změny. V prvním případě bohužel nárok na odstupné nevzniká, ve druhém však ano.
POZOR: Zaměstnanec by měl se zněním dohody souhlasit, pokud s dohodou nesouhlasí, nemá povinnost ji podepisovat.
Kdy se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou s odstupným?
Nárok na odstupné při dohodě vzniká, pokud je v dohodě jako důvod uveden některý z důvodů podle § 52 písmena a), b) nebo c) nebo d) zákoníku práce.
Konkrétně se jedná o tyto důvody organizační povahy na straně zaměstnavatele:
- Když se ruší podnik nebo část, ve kterém je zaměstnanec zaměstnán.
- Přemístí-li se celá společnost či pobočka na jiné vzdálené místo.
- Staneli se zaměstnanec nadbytečný vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Dále se jedná o důvod zdravotní:
- Nemůželi zaměstnanec kvůli pracovnímu úrazu, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí již vykonávat svou dosavadní práci a zaměstnavatel pro něj nemá náhradní vhodnou pozici.
- Avšak nemožnost či neschopnost konat dosavadní práci pro úraz či onemocnění, který nebyl pracovní, nárok na odstupné nezakládá
Výše odstupného:
Výše odstupného je dle zákoníku práce stanovena v závislosti na délce trvání pracovního poměru. Dá se říci, že čím déle zaměstnanec pracuje pro zaměstnavatele, tím vyšší odstupné dostane.
- 1 průměrnou měsíční mzdu, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok,
- 2 průměrné měsíční mzdy, jestliže pracovní poměr trval více než 1 rok, ale méně než 2 roky,
- 3 průměrné měsíční mzdy, jestliže pracovní poměr trval více než 2 roky.
- Až 12násobek průměrné měsíční mzdy, jestliže byl pracovní poměr zaměstnavatelem ukončen z důvodu pracovního úrazu či nemoci z povolání.
Jak nezaplacené odstupné při ukončení pracovního poměru dohodou řešit?
Jestliže vám zaměstnavatel dluží odstupné při tzv. výpovědi dohodou, avšak ani po pobídkách z vaší strany není ochoten platit, obraťte se na nás! Stačí vyplnit online dotazník. Posouzení případu právníkem je zdarma. Následné služby právníka hradí společnost! Předem domluvená odměna nám náleží pouze v případě vyhraného sporu.
Vy tedy nic neriskujete a můžete jen získat!
Zneplatnění dohody
Závěrem je důležité poznamenat, že u dohody je problematické její zneplatnění. Zaměstnanci často podepíší dohodou, kde výše uvedené důvody uvedeny nejsou, čímž pak přichází o nárok na odstupné. Zneplatnění dohody je problematické z důvodu prokazování – musí se totiž dokázat, že byl zaměstnanec k podpisu nevýhodné dohody donucen. Jelikož je dohoda dvoustranným aktem, znamená to, že se na ní musí dohodnout obě strany, tím pádem zaměstnanec svým podpisem potvrdí svůj souhlas.