Bydlení: Drobné opravy

Spor s majitelem

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc ...Jsem v podnájmu. Majitel mi předal byt kde byla zabudovaná kuchyň a sporák s troubou. Sporák se teď rozbil a majitel mi oznámil že si opravu hradím sama. Můžete mi prosím poradit, zda musím opravu hradit jako nájemník já nebo majitel bytu? Předem děkuji. Petra

Dobrý den, dle § 2257 občanského zákoníku nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Tyto jsou definovány v Nařízení vlády č. 308/2015 Sb.

Dle § 4 písm. g) se mezi drobné opravy dle věcného vymezení počítají i opravy kuchyňských sporáků, pečících trub a vařičů. Pokud tedy majitel odmítá nahradit Vám náklady dobrovolně, musíte je nést sama. Ovšem nařízení stanoví i roční limit nákladů – pokud by součet nákladů za drobné opravy tak, jak jsou vymezeny v Nařízení, přesáhl částku rovnající se 100 Kč na m2, další případné opravy by se už v daném kalendářním roce nepovažovaly za drobné opravy.

Zpět do Bydlení