Bydlení: Nárok na vydržení pozemku

Pozemky

Dobrý den, v r. 2012 jsem koupil RD s pozemkem. Bývalí majitelé užívali od r. 1978 část pozemku (40m2), který jim nepatřil. Jenže majitelé toho pozemku byli rodinní příbuzní, tak se nic neřešilo a pozemek se užíval s jejich tichým souhlasem...původní majitelka pozemku ještě žije a vlastně mi to i potvrdila ústně. V r. 2000 bývalá majitelka mého RD podepsala souhlas s novým přeměřením pozemku-digitalizací a tam zjistilo, že nejsou těch 40m vlastníci. V r. 2010 bylo pole prodáno nové majitelce, se kterou nemá smysl komunikovat...pokusil jsem se o to s návrhem na odkoupení těch 40m. No a já ten pozemek užívám dál...to jest sekání trávy, hrabání listí. Je to okraj pole osázený stromy, hraničící s mým pozemkem. Parcela je vedená jako trvalý travní porost, ale defakto pole. Mám šanci těch 40m získat? Bývalí majitelé se o to starali od r.78 do smrti a já na to navázal.....už je r. 2019 a problém těch 40m2 je pořád nevyřešen hlavně nevůlí současné přespolní majitelky. Slyšel jsem o právu úslužnosti...mám šanci? Na právo vydržení to asi není...vím, že nejsem vlastník, ale ten pozemek mám 3m od baráku. Děkuji za jakoukoliv radu...chtěl jsem zkusit vydržení, ale právník od toho dal ruce pryč...

Dobrý den,

v tomto případě Vám asi moc neporadíme. Pokud se se sousedkou jak říkáte "nedá bavit", je to samozřejmě daleko těžší. Ve Vašem případě určitě vydržení nepřipadá v úvahu - prokazatelně si uvědomujete, že pozemek není Váš. Úslužností nejspíš myslíte služebnost - ta by se sice dala pořídit, byla by ale také potřeba součinnost majitelky. Pokud Vám majitelka jinak nedělá problémy a můžete se po daném pozemku pohybovat, asi bych Vám poradil to momentálně nechat být.

S pozdravem,

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení